Reglementering
26 juni 2026

Vergoeding woon-werkverkeer: tijdelijk belastingkrediet voor werkgevers

De wet houdende invoering van diverse energiemaatregelen van 30 mei 2026 voorziet in een belastingkrediet voor de verhoging van de vergoeding voor woon-werkverkeer die met een voertuig wordt afgelegd tussen1 mei en 31 juli 2026.

1. Een belastingkrediet voor werkgevers

Maatregel

 Werkgevers kunnen onder bepaalde voorwaarden een belastingkrediet toepassen voor de verhoging van de woon-werkvergoeding.

Dit belastingkrediet geldt voor vergoedingen die uiterlijk op 31 oktober 2026 zijn betaald of toegekend voor verplaatsingen die tussen 1 mei en 31 juli 2026 zijn gedaan.

De maatregel heeft betrekking op verplaatsingen met de eigen wagen, op voorwaarde dat de werkgever de brandstof- of laadkosten verbonden aan het persoonlijk verbruik niet geheel of ten laste neemt.

Voorwaarden voor toekenning

De verhoging van de vergoeding moet schriftelijk worden vastgelegd.

Wanneer de werkgever in april 2026 nog geen vergoeding voor woon-werkverkeer betaalde, wordt het belastingkrediet alleen toegekend als de verhoging ten minste 0,10 EUR per kilometer bedraagt.

Het belastingkrediet wordt niet toegekend wanneer de verhoging van de vergoeding door een derde wordt vergoed of ten laste komt van een buitenlandse inrichting van de werkgever.

Berekening

Het bedrag van het belastingkrediet is gelijk aan het aantal kilometers waarvoor een verhoging van woon-werkvergoeding wordt toegekend, vermenigvuldigd met het bedrag van de verhoging van de woon-werkvergoeding, beperkt tot het laagste van de volgende bedragen:

  • 20 % van de in april 2026 betaalde of toegekende vergoeding;
  • of 0,10 EUR per kilometer.

Wanneer in april 2026 geen vergoeding werd toegekend, is het bedrag van het belastingkrediet gelijk aan het aantal kilometers waarvoor een verhoging van de woon-werkvergoeding wordt toegekend, vermenigvuldigd met 20 % van de verhoging van de woon-werkvergoeding, met een maximum van 0,10 EUR per kilometer.

De verhoging waarop de belastingvermindering betrekking heeft, is niet aftrekbaar als beroepskost.

Het is aan de werkgever om de nodige stappen te ondernemen om aanspraak te maken op het belastingkrediet.

2.    Vrijstelling van inkomstenbelasting voor werknemers

De verhoging van de vergoeding, beperkt tot het bedrag van het belastingkrediet, komt ook in aanmerking voor een vrijstelling van inkomstenbelasting voor de werknemer, indien forfaitaire beroepskosten worden toegepast.

Hetzelfde bedrag wordt in aanmerking genomen bij de vaststelling van de bruto belastbare basis voor de inhouding van de bedrijfsvoorheffing.

Bron: Wet van 30 mei 2026 tot invoering van diverse maatregelen op het gebied van energie, B.S., 8 juni 2026.


We use cookies to track usage and preferences Legal terms I Understand