Covid-19 : gelijkstelling vakantierechten en neutralisatie corona-telewerk tot en met 31 december 2021
Een Koninklijk besluit van 7 december 2021 bevestigt dat periodes van tijdelijke werkloosheid wegens overmacht covid-19 tot en met 31 december 2021 gelijkgesteld worden voor de bepaling van vakantierechten (vakantieduur en vakantiegeld). Daarnaast bevestigt de RSZ dat telewerk ingevolge het coronavirus tot en met 31 december 2021 niet in aanmerking wordt genomen voor de bepaling van het toepasselijke sociale zekerheidsrecht.

1. Nieuwe gelijkstelling van TW overmacht covid-19 voor vakantierechten
In principe worden dagen van tijdelijke werkloosheid omwille overmacht niet beschouwd als effectieve arbeidsdagen voor de berekening van het bedrag van het vakantiegeld en de duur van de vakantiedagen, en dit in tegenstelling tot dagen van tijdelijke werkloosheid wegens economische redenen.
De regering heeft echter van bij het begin van de coronacrisis aangekondigd dat de dagen van werkonderbreking ten gevolge van tijdelijke werkloosheid wegens overmacht veroorzaakt door de coronacrisis gelijkgesteld zouden worden aan de effectieve werkdagen. De afgelopen 2 jaar werden hiervoor verschillende KB’s aangenomen waarin deze gelijkstelling telkens voor een nieuwe periode werd bevestigd.
Met het Koninklijk besluit van 7 december 2021 wordt de gelijkstelling nu voor de periode tussen 1 januari 2021 en 31 december 2021 officieel bevestigd.
De regels inzake de eventuele eindejaarspremie waarop werknemers recht hebben, worden daarentegen bepaald door het paritair comité waartoe de betrokken onderneming behoort.
2. Neutralisatie van corona-telewerk voor de bepaling van het toepasselijke sociale zekerheidsrecht
De Europese regelgeving inzake de coördinatie van de sociale zekerheid bepaalt dat iemand in principe sociale zekerheidsbijdragen betaalt in het land waar hij werkt. Volgens deze algemene regel zou het uitvoeren van telewerk in een ander land dan het gebruikelijke werkland er dus toe kunnen leiden dat het toepasselijke sociale zekerheidsrecht wijzigt.
De RSZ heeft in een communicatie bevestigd dat het toegenomen gebruik van telewerk als gevolg van het coronavirus niet in aanmerking zal worden genomen voor de vaststelling van de toepasselijke sociale zekerheidswetgeving. Deze periode van neutralisatie geldt reeds sinds 13 maart 2020 en wordt nu verlengd tot en met 31 december 2021. Mogelijks kan deze einddatum nog worden herzien in functie van de coronamaatregelen.
Deze administratieve beslissing is in de eerste plaats van belang voor personen die normaal in een andere EU lidstaat werken en die door de coronacrisis tijdelijk in België van thuis uit werken. De Belgische RSZ zal deze personen voor deze tijdelijke tewerkstelling in België niet onderwerpen aan het Belgisch sociale zekerheidsrecht.
Naar verluidt hebben andere EU lidstaten gelijkaardige maatregelen genomen. De voorwaarden en periodes van deze maatregelen kunnen evenwel verschillen van land tot land.
Te onthouden ?
Personen die in 2021 bepaalde periodes in tijdelijke werkloosheid wegens overmacht covid-19 werden geplaatst, zullen hiervan geen nadeel ondervinden voor de bepaling van de vakantierechten in 2022.
Personen die normaal in een andere EU lidstaat werken en die door de coronacrisis in 2021 in België hebben getelewerkt, zullen omwille van deze tijdelijke tewerkstelling in België niet onderworpen worden aan het Belgisch sociale zekerheidsrecht.
Bronnen :
Koninklijk besluit van 7 december 2021 houdende gelijkstelling van de dagen van arbeidsonderbreking ingevolge tijdelijke werkloosheid wegens overmacht ten gevolge van de pandemie, veroorzaakt door het coronavirus, in het stelsel der jaarlijkse vakantie van de werknemers, voor de periode van 1 januari 2021 tot en met 31 december 2021 en ingevolge uitzonderlijke weersomstandigheden van 14 en 15 juli 2021 voor de periode van 14 juli 2021 tot en met 31 december 2021, B.S. 21 december 2021.
Nieuwsbrief van de RSZ van 17 december 2021 betreffende covid-19-pandemie en toepasselijke wetgeving – update.